3 definiții pentru năibui


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

năibui vt [At: CIAUȘIANU, V. 181 / V: năbui / Pzi: ~esc / E: naiba + -ui] (Olt) A drăcui.


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

năibuí, năibui și năibuiésc, vb. IV (reg.) a drăcui.


Dicționare enciclopedice

Definiții enciclopedice

năibuí, năibuiesc vb. IV. Tranz. (Reg.) A drăcui. – Din naiba + suf. -ui.

Intrare: năibui
verb (VT343)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • năibui
  • năibuire
  • năibuit
  • năibuitu‑
  • năibuind
  • năibuindu‑
singular plural
  • ibuie
  • năibuiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • ibui
(să)
  • ibui
  • năibuiam
  • năibuii
  • năibuisem
a II-a (tu)
  • ibui
(să)
  • ibui
  • năibuiai
  • năibuiși
  • năibuiseși
a III-a (el, ea)
  • ibuie
(să)
  • ibuie
  • năibuia
  • năibui
  • năibuise
plural I (noi)
  • năibuim
(să)
  • năibuim
  • năibuiam
  • năibuirăm
  • năibuiserăm
  • năibuisem
a II-a (voi)
  • năibuiți
(să)
  • năibuiți
  • năibuiați
  • năibuirăți
  • năibuiserăți
  • năibuiseți
a III-a (ei, ele)
  • ibuie
(să)
  • ibuie
  • năibuiau
  • năibui
  • năibuiseră
verb (VT408)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • năibui
  • năibuire
  • năibuit
  • năibuitu‑
  • năibuind
  • năibuindu‑
singular plural
  • năibuiește
  • năibuiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • năibuiesc
(să)
  • năibuiesc
  • năibuiam
  • năibuii
  • năibuisem
a II-a (tu)
  • năibuiești
(să)
  • năibuiești
  • năibuiai
  • năibuiși
  • năibuiseși
a III-a (el, ea)
  • năibuiește
(să)
  • năibuiască
  • năibuia
  • năibui
  • năibuise
plural I (noi)
  • năibuim
(să)
  • năibuim
  • năibuiam
  • năibuirăm
  • năibuiserăm
  • năibuisem
a II-a (voi)
  • năibuiți
(să)
  • năibuiți
  • năibuiați
  • năibuirăți
  • năibuiserăți
  • năibuiseți
a III-a (ei, ele)
  • năibuiesc
(să)
  • năibuiască
  • năibuiau
  • năibui
  • năibuiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)