2 intrări

7 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

zorbălui v vz zurbălui

zurbălui [At: IST. AM. 68r/20 / V: (înv) ~bul~, zor~ / Pzi: ~esc / E: zurba + -ălui] (Îvr) 1-2 vtr A (se) răzvrăti. 3 vt (Îvr) A cotropi (3).

zurbălui vb. IV. tr., refl. (înv., reg.) A (se) răzvrăti. • prez.ind. -iesc. /zurba + -ălui.

zurbuluĭésc și -ăluĭésc v. tr. (din maĭ vechiu zorbăluĭésc, d. zorba, contaminat și de burzuluĭesc și de ung. zurbolni, a turbura). Vechĭ. Revolt. V. refl. S’ar fi zurbuluit (Beld. 2073).


Dicționare etimologice

Se explică etimologiile cuvintelor sau familiilor de cuvinte.

ZURBĂLUÍ, zurbăluiésc, vb. IV. Intranz. A se răscula. (din zurba)

Intrare: zurbuluit
zurbuluit participiu
participiu (PT2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • zurbuluit
  • zurbuluitul
  • zurbuluitu‑
  • zurbului
  • zurbuluita
plural
  • zurbuluiți
  • zurbuluiții
  • zurbuluite
  • zurbuluitele
genitiv-dativ singular
  • zurbuluit
  • zurbuluitului
  • zurbuluite
  • zurbuluitei
plural
  • zurbuluiți
  • zurbuluiților
  • zurbuluite
  • zurbuluitelor
vocativ singular
plural
Intrare: zurbălui
verb (V408)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zurbălui
  • zurbăluire
  • zurbăluit
  • zurbăluitu‑
  • zurbăluind
  • zurbăluindu‑
singular plural
  • zurbăluiește
  • zurbăluiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zurbăluiesc
(să)
  • zurbăluiesc
  • zurbăluiam
  • zurbăluii
  • zurbăluisem
a II-a (tu)
  • zurbăluiești
(să)
  • zurbăluiești
  • zurbăluiai
  • zurbăluiși
  • zurbăluiseși
a III-a (el, ea)
  • zurbăluiește
(să)
  • zurbăluiască
  • zurbăluia
  • zurbălui
  • zurbăluise
plural I (noi)
  • zurbăluim
(să)
  • zurbăluim
  • zurbăluiam
  • zurbăluirăm
  • zurbăluiserăm
  • zurbăluisem
a II-a (voi)
  • zurbăluiți
(să)
  • zurbăluiți
  • zurbăluiați
  • zurbăluirăți
  • zurbăluiserăți
  • zurbăluiseți
a III-a (ei, ele)
  • zurbăluiesc
(să)
  • zurbăluiască
  • zurbăluiau
  • zurbălui
  • zurbăluiseră
verb (VT408)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zurbului
  • zurbuluire
  • zurbuluit
  • zurbuluitu‑
  • zurbuluind
  • zurbuluindu‑
singular plural
  • zurbuluiește
  • zurbuluiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zurbuluiesc
(să)
  • zurbuluiesc
  • zurbuluiam
  • zurbuluii
  • zurbuluisem
a II-a (tu)
  • zurbuluiești
(să)
  • zurbuluiești
  • zurbuluiai
  • zurbuluiși
  • zurbuluiseși
a III-a (el, ea)
  • zurbuluiește
(să)
  • zurbuluiască
  • zurbuluia
  • zurbului
  • zurbuluise
plural I (noi)
  • zurbuluim
(să)
  • zurbuluim
  • zurbuluiam
  • zurbuluirăm
  • zurbuluiserăm
  • zurbuluisem
a II-a (voi)
  • zurbuluiți
(să)
  • zurbuluiți
  • zurbuluiați
  • zurbuluirăți
  • zurbuluiserăți
  • zurbuluiseți
a III-a (ei, ele)
  • zurbuluiesc
(să)
  • zurbuluiască
  • zurbuluiau
  • zurbului
  • zurbuluiseră
verb (VT408)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zorbălui
  • zorbăluire
  • zorbăluit
  • zorbăluitu‑
  • zorbăluind
  • zorbăluindu‑
singular plural
  • zorbăluiește
  • zorbăluiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zorbăluiesc
(să)
  • zorbăluiesc
  • zorbăluiam
  • zorbăluii
  • zorbăluisem
a II-a (tu)
  • zorbăluiești
(să)
  • zorbăluiești
  • zorbăluiai
  • zorbăluiși
  • zorbăluiseși
a III-a (el, ea)
  • zorbăluiește
(să)
  • zorbăluiască
  • zorbăluia
  • zorbălui
  • zorbăluise
plural I (noi)
  • zorbăluim
(să)
  • zorbăluim
  • zorbăluiam
  • zorbăluirăm
  • zorbăluiserăm
  • zorbăluisem
a II-a (voi)
  • zorbăluiți
(să)
  • zorbăluiți
  • zorbăluiați
  • zorbăluirăți
  • zorbăluiserăți
  • zorbăluiseți
a III-a (ei, ele)
  • zorbăluiesc
(să)
  • zorbăluiască
  • zorbăluiau
  • zorbălui
  • zorbăluiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)