2 intrări

2 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

zbicĭuiéz v. tr. (d. zbicesc 2). Rar. Bat, izbesc: cu bicĭu l-a zbiciuĭa (P. P.). – Și zmi- (Dos.)

Intrare: zbiciuiere
zbiciuiere infinitiv lung
infinitiv lung (IL107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • zbiciuiere
  • zbiciuierea
plural
  • zbiciuieri
  • zbiciuierile
genitiv-dativ singular
  • zbiciuieri
  • zbiciuierii
plural
  • zbiciuieri
  • zbiciuierilor
vocativ singular
plural
Intrare: zbiciuia
verb (VT213)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zbiciuia
  • zbiciuiere
  • zbiciuiat
  • zbiciuiatu‑
  • zbiciuind
  • zbiciuindu‑
singular plural
  • zbiciuia
  • zbiciuiați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zbiciuiez
(să)
  • zbiciuiez
  • zbiciuiam
  • zbiciuiai
  • zbiciuiasem
a II-a (tu)
  • zbiciuiezi
(să)
  • zbiciuiezi
  • zbiciuiai
  • zbiciuiași
  • zbiciuiaseși
a III-a (el, ea)
  • zbiciuia
(să)
  • zbiciuieze
  • zbiciuia
  • zbiciuie
  • zbiciuiase
plural I (noi)
  • zbiciuiem
(să)
  • zbiciuiem
  • zbiciuiam
  • zbiciuiarăm
  • zbiciuiaserăm
  • zbiciuiasem
a II-a (voi)
  • zbiciuiați
(să)
  • zbiciuiați
  • zbiciuiați
  • zbiciuiarăți
  • zbiciuiaserăți
  • zbiciuiaseți
a III-a (ei, ele)
  • zbiciuia
(să)
  • zbiciuieze
  • zbiciuiau
  • zbiciuia
  • zbiciuiaseră
verb (VT213)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • zmiciuia
  • zmiciuiere
  • zmiciuiat
  • zmiciuiatu‑
  • zmiciuind
  • zmiciuindu‑
singular plural
  • zmiciuia
  • zmiciuiați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • zmiciuiez
(să)
  • zmiciuiez
  • zmiciuiam
  • zmiciuiai
  • zmiciuiasem
a II-a (tu)
  • zmiciuiezi
(să)
  • zmiciuiezi
  • zmiciuiai
  • zmiciuiași
  • zmiciuiaseși
a III-a (el, ea)
  • zmiciuia
(să)
  • zmiciuieze
  • zmiciuia
  • zmiciuie
  • zmiciuiase
plural I (noi)
  • zmiciuiem
(să)
  • zmiciuiem
  • zmiciuiam
  • zmiciuiarăm
  • zmiciuiaserăm
  • zmiciuiasem
a II-a (voi)
  • zmiciuiați
(să)
  • zmiciuiați
  • zmiciuiați
  • zmiciuiarăți
  • zmiciuiaserăți
  • zmiciuiaseți
a III-a (ei, ele)
  • zmiciuia
(să)
  • zmiciuieze
  • zmiciuiau
  • zmiciuia
  • zmiciuiaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)