2 intrări

6 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

teferici1 s [At: CHEST. IV, 118 / A: nct / Pl: ? / E: ndt] (Reg) Adăpost format dintr-un singur perete de scânduri, înclinat și sprijinit pe două lemne, folosit pentru adăpostirea păstorilor și a diferitelor materiale.

teferici2 vi [At: PAMFILE, C. Ț. 272 / V: (reg) tif~ / Pzi: ~icesc / E: tefericie] (Mol) A trăi fericit Si: a se desfăta.

tefericésc și tife- v. intr. (d. tefericie). Est. Mă desfăt, trăĭesc fericit.


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

TEFERICÍ vb. v. delecta, desfăta, răsfăța.

teferici vb. v. DELECTA. DESFĂTA. RĂSFĂȚA.


Dicționare etimologice

Se explică etimologiile cuvintelor sau familiilor de cuvinte.

tefericí (-césc, -ít), vb. – A se desfăta, a trăi în voie. Tc. teferrüc „vesel” (Tiktin). – Der. tefericie, s. f. (distracție, desfătare). Sec. XVIII, înv. Cf. sb. teferic „casă țărănească”.

Intrare: tefericire
tefericire infinitiv lung
infinitiv lung (IL107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • tefericire
  • tefericirea
plural
  • tefericiri
  • tefericirile
genitiv-dativ singular
  • tefericiri
  • tefericirii
plural
  • tefericiri
  • tefericirilor
vocativ singular
plural
Intrare: teferici
verb (VT406)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • teferici
  • tefericire
  • tefericit
  • tefericitu‑
  • tefericind
  • tefericindu‑
singular plural
  • tefericește
  • tefericiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • tefericesc
(să)
  • tefericesc
  • tefericeam
  • tefericii
  • tefericisem
a II-a (tu)
  • tefericești
(să)
  • tefericești
  • tefericeai
  • tefericiși
  • tefericiseși
a III-a (el, ea)
  • tefericește
(să)
  • tefericească
  • tefericea
  • teferici
  • tefericise
plural I (noi)
  • tefericim
(să)
  • tefericim
  • tefericeam
  • tefericirăm
  • tefericiserăm
  • tefericisem
a II-a (voi)
  • tefericiți
(să)
  • tefericiți
  • tefericeați
  • tefericirăți
  • tefericiserăți
  • tefericiseți
a III-a (ei, ele)
  • tefericesc
(să)
  • tefericească
  • tefericeau
  • teferici
  • tefericiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)