7 definiții pentru scorbeli


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

SCORBELÍ vb. IV v. scorboli.

scorbelì v. a scormoni. [Derivat din scorb].

SCORBOLÍ, scorbolesc, vb. IV. Intranz. (Rar) A scormoni. Au scotocit și au scorbolit peste tot, au puricat fiecare petec de hîrtie. M. I. CARAGIALE, C. 91. – Variantă: scorbelí (la CADE) vb. IV.

scorbolésc, -elésc V. scormolesc.

scormolésc (est) și -onésc (vest) v. tr. (ung. karmolni și körmölni, a scurma, a zgîria, d. karom, gheară). Caut ceva îngropat orĭ acoperit înlăturînd pămîntu ș.a.: a scormoli niște ruine, plugu scormolește pămîntu, (fig.) a scormoli trecutu. V. intr. A scormoli pin ladă, pin dicționare. – Și scorbolesc (Munt. est), scorbelesc (Munt. vest) și scîrmonesc (ChN. I. 162, Munt. vest).


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

SCORBELÍ vb. v. căuta, cotrobăi, răscoli, răvăși, râcâi, scobi, scormoni, scotoci, scurma, umbla.

scorbeli vb. v. CĂUTA. COTROBĂI. RĂSCOLI. RĂVĂȘI. RÎCÎI. SCOBI. SCORMONI. SCOTOCI. SCURMA. UMBLA.

Intrare: scorbeli
verb (V401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • scorbeli
  • scorbelire
  • scorbelit
  • scorbelitu‑
  • scorbelind
  • scorbelindu‑
singular plural
  • scorbelește
  • scorbeliți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • scorbelesc
(să)
  • scorbelesc
  • scorbeleam
  • scorbelii
  • scorbelisem
a II-a (tu)
  • scorbelești
(să)
  • scorbelești
  • scorbeleai
  • scorbeliși
  • scorbeliseși
a III-a (el, ea)
  • scorbelește
(să)
  • scorbelească
  • scorbelea
  • scorbeli
  • scorbelise
plural I (noi)
  • scorbelim
(să)
  • scorbelim
  • scorbeleam
  • scorbelirăm
  • scorbeliserăm
  • scorbelisem
a II-a (voi)
  • scorbeliți
(să)
  • scorbeliți
  • scorbeleați
  • scorbelirăți
  • scorbeliserăți
  • scorbeliseți
a III-a (ei, ele)
  • scorbelesc
(să)
  • scorbelească
  • scorbeleau
  • scorbeli
  • scorbeliseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)