2 intrări

10 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

sacatifsit, ~ă a [At: GÁLDI / V: ~tef~ / Pl: ~iți, ~e / E: sacatifsi] (Înv) 1 Infirm. 2 Ruinat. 3 Deteriorat.

sacatefsit, ~ă a vz sacatifsit

sacatifsi vr [At: GÁLDI / Pzi: ~sesc / E: ngr ἐσακάτευσα (aor σακατεύω)] (Grî) A se mutila.


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

SACATIFSÍT adj., s. v. invalid, mutilat.

SACATIFSÍT adj. v. schilod, schilodit.

sacatifsit adj., s. v. INVALID. MUTILAT.

sacatifsit adj. v. SCHILOD. SCHILODIT.

SACATIFSÍ vb. v. mutila, schilodi.

sacatifsi vb. v. MUTILA. SCHILODI.


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

sacatifsít, -ă, adj. (înv.) 1. infirm, mutilat, invalid. 2. ruinat; deteriorat.

Intrare: sacatifsit
sacatifsit adjectiv
adjectiv (A2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • sacatifsit
  • sacatifsitul
  • sacatifsitu‑
  • sacatifsi
  • sacatifsita
plural
  • sacatifsiți
  • sacatifsiții
  • sacatifsite
  • sacatifsitele
genitiv-dativ singular
  • sacatifsit
  • sacatifsitului
  • sacatifsite
  • sacatifsitei
plural
  • sacatifsiți
  • sacatifsiților
  • sacatifsite
  • sacatifsitelor
vocativ singular
plural
sacatefsit
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
Intrare: sacatifsi
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • sacatifsi
  • sacatifsire
  • sacatifsit
  • sacatifsitu‑
  • sacatifsind
  • sacatifsindu‑
singular plural
  • sacatifsește
  • sacatifsiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • sacatifsesc
(să)
  • sacatifsesc
  • sacatifseam
  • sacatifsii
  • sacatifsisem
a II-a (tu)
  • sacatifsești
(să)
  • sacatifsești
  • sacatifseai
  • sacatifsiși
  • sacatifsiseși
a III-a (el, ea)
  • sacatifsește
(să)
  • sacatifsească
  • sacatifsea
  • sacatifsi
  • sacatifsise
plural I (noi)
  • sacatifsim
(să)
  • sacatifsim
  • sacatifseam
  • sacatifsirăm
  • sacatifsiserăm
  • sacatifsisem
a II-a (voi)
  • sacatifsiți
(să)
  • sacatifsiți
  • sacatifseați
  • sacatifsirăți
  • sacatifsiserăți
  • sacatifsiseți
a III-a (ei, ele)
  • sacatifsesc
(să)
  • sacatifsească
  • sacatifseau
  • sacatifsi
  • sacatifsiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)