2 intrări

8 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

pohfalisi vt [At: IST. AM. 20r/5 / Pzi: ~sesc / E: pohfală + -isi] (Îvr) A prețui.

pofălui v vz pohfăli[1] corectată

  1. În original, greșit tipărit: vz pohăli LauraGellner

pohfăli [At: DOSOFTEI, PS. 490/5 / V: (înv) ~hvă~, pofălui / Pzi: ~lesc / E: slv похвалити] (Înv) 1 vt(a) A slăvi. 2 vr A triumfa.

pohfălésc v. tr. (scris pohv-, d. vsl. pohvaliti. V. fălesc). L. V. Laud, slăvesc. – Și pof-.


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

POHFĂLÍ vb. v. cinsti, cânta, elogia, glorifica, lăuda, mări, omagia, preamări, preaslăvi, proslăvi, slăvi, venera.

pohfăli vb. v. CINSTI. CÎNTA. ELOGIA. GLORIFICA. LĂUDA. MĂRI. OMAGIA. PREAMĂRI. PREASLĂVI. PROSLĂVI. SLĂVI. VENERA.


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

pohfalisí, pohfalisésc, vb. IV (înv.) a cinsti, a prețui; (refl.) a triumfa.

Intrare: pohfalisi
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • pohfalisi
  • pohfalisire
  • pohfalisit
  • pohfalisitu‑
  • pohfalisind
  • pohfalisindu‑
singular plural
  • pohfalisește
  • pohfalisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • pohfalisesc
(să)
  • pohfalisesc
  • pohfaliseam
  • pohfalisii
  • pohfalisisem
a II-a (tu)
  • pohfalisești
(să)
  • pohfalisești
  • pohfaliseai
  • pohfalisiși
  • pohfalisiseși
a III-a (el, ea)
  • pohfalisește
(să)
  • pohfalisească
  • pohfalisea
  • pohfalisi
  • pohfalisise
plural I (noi)
  • pohfalisim
(să)
  • pohfalisim
  • pohfaliseam
  • pohfalisirăm
  • pohfalisiserăm
  • pohfalisisem
a II-a (voi)
  • pohfalisiți
(să)
  • pohfalisiți
  • pohfaliseați
  • pohfalisirăți
  • pohfalisiserăți
  • pohfalisiseți
a III-a (ei, ele)
  • pohfalisesc
(să)
  • pohfalisească
  • pohfaliseau
  • pohfalisi
  • pohfalisiseră
Intrare: pohfăli
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • pohfăli
  • pohfălire
  • pohfălit
  • pohfălitu‑
  • pohfălind
  • pohfălindu‑
singular plural
  • pohfălește
  • pohfăliți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • pohfălesc
(să)
  • pohfălesc
  • pohfăleam
  • pohfălii
  • pohfălisem
a II-a (tu)
  • pohfălești
(să)
  • pohfălești
  • pohfăleai
  • pohfăliși
  • pohfăliseși
a III-a (el, ea)
  • pohfălește
(să)
  • pohfălească
  • pohfălea
  • pohfăli
  • pohfălise
plural I (noi)
  • pohfălim
(să)
  • pohfălim
  • pohfăleam
  • pohfălirăm
  • pohfăliserăm
  • pohfălisem
a II-a (voi)
  • pohfăliți
(să)
  • pohfăliți
  • pohfăleați
  • pohfălirăți
  • pohfăliserăți
  • pohfăliseți
a III-a (ei, ele)
  • pohfălesc
(să)
  • pohfălească
  • pohfăleau
  • pohfăli
  • pohfăliseră
pofălui
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
pohvăli
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)