7 definiții pentru pălătui


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

pălătui1 vi [At: PAMFILE, A. R. 253 / Pzi: ~esc / E: palat1 + -ui] (Reg) 1 A locui într-un palat1. 2 (Pex) A trăi în belșug, fără a duce lipsă de nimic. 3 A locui împreună cu cineva.

pălătui2 vi [At: TOMESCU, GL. / Pzi: ~esc / E: ns cf palat2] (Mun) 1 A se sfătui cu cineva. 2 A pune ceva la cale.

PĂLĂTUÍ, pălătuiesc, vb. IV. Intranz. (Regional) A locui, a viețui. În coliba aceea, pălătuia un unchiaș și-o babă. PAMFILE, A. R. 253.

PĂLĂTUÍ, pălătuiesc, vb. IV. Intranz. (Reg.) A locui, a viețui.

pălătuĭésc v. intr. (d. palat). Olt. P. P. Locuĭesc, îmĭ duc traĭu.


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

pălătuí1, pălătuiésc, vb. IV (reg.) 1. a locui într-un palat, ca într-un palat; a trăi din belșug. 2. a locui împreună cu cineva.

pălătuí2, pălătuiésc, vb. IV (reg.) a vorbi a se sfătui cu cineva; a pune ceva la cale.

Intrare: pălătui
verb (V408)
Surse flexiune: DLRM
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • pălătui
  • pălătuire
  • pălătuit
  • pălătuitu‑
  • pălătuind
  • pălătuindu‑
singular plural
  • pălătuiește
  • pălătuiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • pălătuiesc
(să)
  • pălătuiesc
  • pălătuiam
  • pălătuii
  • pălătuisem
a II-a (tu)
  • pălătuiești
(să)
  • pălătuiești
  • pălătuiai
  • pălătuiși
  • pălătuiseși
a III-a (el, ea)
  • pălătuiește
(să)
  • pălătuiască
  • pălătuia
  • pălătui
  • pălătuise
plural I (noi)
  • pălătuim
(să)
  • pălătuim
  • pălătuiam
  • pălătuirăm
  • pălătuiserăm
  • pălătuisem
a II-a (voi)
  • pălătuiți
(să)
  • pălătuiți
  • pălătuiați
  • pălătuirăți
  • pălătuiserăți
  • pălătuiseți
a III-a (ei, ele)
  • pălătuiesc
(să)
  • pălătuiască
  • pălătuiau
  • pălătui
  • pălătuiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

pălătui

etimologie: