2 intrări

8 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

moșogăire sf [At: LB / Pl: ~ri / E: moșogăi] (Trs) Mocoșire.

moșogăi vir [At: LB / V: ~goi, ~goli / Pzi: ~esc / E: nct] (Trs) 1-2 A (se) mocoși.

moșogoi v vz moșogăi

moșogoli v vz moșogăi

moșcondésc, moșcotésc, moșmîndésc, moșmonésc și -lésc v. intr. (imit. d. moș-moș, huĭetu mînilor cînd bîjbîĭe, ca și foș-foș, foșnesc; ung. bosogni, a fojgăi, a mișuna; ngr. musmunévo, adulmec, musunízo, trag aer pe nas: rus. nĭúhatĭ, a adulmeca, sîrb. njušiti, a mușlui. V. fojgăĭesc și mușluĭesc). Vest. Fam. Mocoșesc. – Și mișcodesc (VR. 1913, 7-8, 51), moșmăĭ saŭ -ĭesc și moșmoĭesc. În Trans. și moșogăĭesc și -oĭesc.

moșogăĭésc și -oĭésc, V. moșcondesc.


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

MOȘOGĂÍ vb. v. migăli, mocăi, mocoși, moșmondi, moșmoni, ticăi.

moșogăi vb. v. MIGĂLI. MOCĂI. MOCOȘI. MOȘMONDI. MOȘMONI. TICĂI.

Intrare: moșogăire
moșogăire infinitiv lung
infinitiv lung (IL107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • moșogăire
  • moșogăirea
plural
  • moșogăiri
  • moșogăirile
genitiv-dativ singular
  • moșogăiri
  • moșogăirii
plural
  • moșogăiri
  • moșogăirilor
vocativ singular
plural
Intrare: moșogăi
verb (V408)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • moșogăi
  • moșogăire
  • moșogăit
  • moșogăitu‑
  • moșogăind
  • moșogăindu‑
singular plural
  • moșogăiește
  • moșogăiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • moșogăiesc
(să)
  • moșogăiesc
  • moșogăiam
  • moșogăii
  • moșogăisem
a II-a (tu)
  • moșogăiești
(să)
  • moșogăiești
  • moșogăiai
  • moșogăiși
  • moșogăiseși
a III-a (el, ea)
  • moșogăiește
(să)
  • moșogăiască
  • moșogăia
  • moșogăi
  • moșogăise
plural I (noi)
  • moșogăim
(să)
  • moșogăim
  • moșogăiam
  • moșogăirăm
  • moșogăiserăm
  • moșogăisem
a II-a (voi)
  • moșogăiți
(să)
  • moșogăiți
  • moșogăiați
  • moșogăirăți
  • moșogăiserăți
  • moșogăiseți
a III-a (ei, ele)
  • moșogăiesc
(să)
  • moșogăiască
  • moșogăiau
  • moșogăi
  • moșogăiseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)