2 intrări

2 definiții


Dicționare etimologice

Se explică etimologiile cuvintelor sau familiilor de cuvinte.

mîsgălí (mîsgălésc, mîsgălít), vb. – A mînji; a murdări, a păta. – Var. mîzgăli, smîngăli, măsgăli, (Trans. de N.) mozgoli. Creație expresivă, cf. mînzăli „a mînji”, mîgăli „a se uita mult la ceva”, morfoli „a murdări” etc. S-a presupus o relație cu pol. mazgáć „a unge”, din sl. mazati „a unge” (Cihac, II, 185; Candrea); cu rut. markaliti (Bogrea, Dacor., IV, 833); cu rut. mazguljati (Scriban), care trebuie să provină din rom.; sau un der. din lat. *exmaculāre cu infix (Buescu, RPF, III, 256). – Der. mîsgăleală, s. f. (pată); mîsgălitură, s. f. (mînjeală; pată); mîsgălici, s. m. (conțopist, poetastru).


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

MÂSGĂLÍRE s. f. v. mîsgăli. [DER]

Intrare: mâsgălire
mâsgălire substantiv feminin
substantiv feminin (F107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • mâsgălire
  • mâsgălirea
plural
  • mâsgăliri
  • mâsgălirile
genitiv-dativ singular
  • mâsgăliri
  • mâsgălirii
plural
  • mâsgăliri
  • mâsgălirilor
vocativ singular
plural
Intrare: mâsgăli
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • mâsgăli
  • mâsgălire
  • mâsgălit
  • mâsgălitu‑
  • mâsgălind
  • mâsgălindu‑
singular plural
  • mâsgălește
  • mâsgăliți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • mâsgălesc
(să)
  • mâsgălesc
  • mâsgăleam
  • mâsgălii
  • mâsgălisem
a II-a (tu)
  • mâsgălești
(să)
  • mâsgălești
  • mâsgăleai
  • mâsgăliși
  • mâsgăliseși
a III-a (el, ea)
  • mâsgălește
(să)
  • mâsgălească
  • mâsgălea
  • mâsgăli
  • mâsgălise
plural I (noi)
  • mâsgălim
(să)
  • mâsgălim
  • mâsgăleam
  • mâsgălirăm
  • mâsgăliserăm
  • mâsgălisem
a II-a (voi)
  • mâsgăliți
(să)
  • mâsgăliți
  • mâsgăleați
  • mâsgălirăți
  • mâsgăliserăți
  • mâsgăliseți
a III-a (ei, ele)
  • mâsgălesc
(să)
  • mâsgălească
  • mâsgăleau
  • mâsgăli
  • mâsgăliseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)