2 intrări

5 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

lexicalizat, ~ă a [At: DLR ms / Pl: ~ați, ~e / E: fr lexicalisé] (Lin) Care a dobândit sens lexical propriu.

lexicaliza vr [At: L. ROM. 1959, nr. 2 / Pzi: 3 ~zea / E: fr lexicaliser] (Lin) 1 A dobândi sens lexical. 2 A funcționa ca unitate lexicală autonomă.

LEXICALIZÁ vb. tr. a înregistra drept cuvânt autonom un derivat sau un compus. (< fr. lexicaliser)


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

lexicalizá vb., ind. prez. 3 sg. lexicalizeáză


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

LEXICALIZÁT adj. v. lexicaliza. [MDN]

Intrare: lexicalizat
lexicalizat adjectiv
adjectiv (A2)
Surse flexiune: DOR
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • lexicalizat
  • lexicalizatul
  • lexicalizatu‑
  • lexicaliza
  • lexicalizata
plural
  • lexicalizați
  • lexicalizații
  • lexicalizate
  • lexicalizatele
genitiv-dativ singular
  • lexicalizat
  • lexicalizatului
  • lexicalizate
  • lexicalizatei
plural
  • lexicalizați
  • lexicalizaților
  • lexicalizate
  • lexicalizatelor
vocativ singular
plural
Intrare: lexicaliza
verb (VT201)
Surse flexiune: MDN '08, DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • lexicaliza
  • lexicalizare
  • lexicalizat
  • lexicalizatu‑
  • lexicalizând
  • lexicalizându‑
singular plural
  • lexicalizea
  • lexicalizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • lexicalizez
(să)
  • lexicalizez
  • lexicalizam
  • lexicalizai
  • lexicalizasem
a II-a (tu)
  • lexicalizezi
(să)
  • lexicalizezi
  • lexicalizai
  • lexicalizași
  • lexicalizaseși
a III-a (el, ea)
  • lexicalizea
(să)
  • lexicalizeze
  • lexicaliza
  • lexicaliză
  • lexicalizase
plural I (noi)
  • lexicalizăm
(să)
  • lexicalizăm
  • lexicalizam
  • lexicalizarăm
  • lexicalizaserăm
  • lexicalizasem
a II-a (voi)
  • lexicalizați
(să)
  • lexicalizați
  • lexicalizați
  • lexicalizarăți
  • lexicalizaserăți
  • lexicalizaseți
a III-a (ei, ele)
  • lexicalizea
(să)
  • lexicalizeze
  • lexicalizau
  • lexicaliza
  • lexicalizaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)