2 intrări

12 definiții

LEGIFERÁ, legiferez, vb. I. Tranz. A elabora și a adopta o lege; a stabili ceva prin lege. – Din fr. légiférer.

LEGIFERÁ, legiferez, vb. I. Tranz. A elabora și a adopta o lege; a stabili ceva prin lege. – Din fr. légiférer.

LEGIFERÁ, legiferez, vb. I. Tranz. A face, a promulga o lege; a stabili ceva prin lege. Guvernul forțelor democrate... a legiferat reforma agrară în ziua de 22 martie 1945. IST. R.P.R. 686. Toate aceste măsuri legiferate, care aveau drept scop să îngenunche femeia, au dispărut cu totul. SAHIA, U.R.S.S. 107.

legiferá (a ~) vb., ind. prez. 3 legifereáză

legiferá vb., ind. prez. 1 sg. legiferéz, 3 sg. și pl. legifereáză

LEGIFERÁ vb. v. reglementa.

LEGIFERÁ vb. I. tr. A face o lege; a stabili ceva prin lege. [< it. legiferare, fr. légiférer, cf. lat. legifer – cel care face legi].

LEGIFERÁ vb. tr. a elabora și a adopta legi. (< fr. légiférer, it. legiferare)

A LEGIFERÁ ~éz tranz. 1) (legi) A elabora și adopta în calitate de organ în drept. 2) A stabili prin lege; a face să fie legal. /<fr. légiférer

*legiferéz v. intr. (fr. légiférer, a legifera, d. lat. légifer, legiferi, legislator). Fac legĭ.


Definiții din dicționare specializate

Aceste definiții pot explica numai anumite înțelesuri ale cuvintelor.

LEGIFERÁ vb. (JUR.) a legaliza, a reglementa, (înv.) a legiui. (A ~ o anumită situație.)

Intrare: legiferat
adjectiv (A2)
Surse flexiune: DOR
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular legiferat legiferatul legifera legiferata
plural legiferați legiferații legiferate legiferatele
genitiv-dativ singular legiferat legiferatului legiferate legiferatei
plural legiferați legiferaților legiferate legiferatelor
vocativ singular
plural
Intrare: legifera
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) legifera legiferare legiferat legiferând singular plural
legiferea legiferați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) legiferez (să) legiferez legiferam legiferai legiferasem
a II-a (tu) legiferezi (să) legiferezi legiferai legiferași legiferaseși
a III-a (el, ea) legiferea (să) legifereze legifera legiferă legiferase
plural I (noi) legiferăm (să) legiferăm legiferam legiferarăm legiferaserăm, legiferasem*
a II-a (voi) legiferați (să) legiferați legiferați legiferarăți legiferaserăți, legiferaseți*
a III-a (ei, ele) legiferea (să) legifereze legiferau legifera legiferaseră
* Formă nerecomandată sau greșită – (arată)