2 intrări

8 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

izomerizat, ~ă a [At: MDA ms / S și: iso~ / Pl: ~ați, ~e / E: izomeriza] (D. substanțe, combinații) Care a fost transformat într-un izomer al său.

izomeriza vt [At: DA ms / S și: iso~ / Pzi: ~zez / E: fr isomériser] A transforma o substanță sau o combinație într-un izomer al său.

IZOMERIZÁ, pers. 3 izomerizează, vb. I. Refl. (Despre substanțe chimice) A se transforma într-un izomer în urma unei reacții sau prin acțiunea unui agent fizic. – Din fr. isomériser.

IZOMERIZÁ, pers. 3 izomerizează, vb. I. Refl. (Despre substanțe chimice) A se transforma într-un izomer în urma unei reacții sau prin acțiunea unui agent fizic. – Din fr. isomériser.

IZOMERIZÁ vb. I. tr. A transforma prin izomerizare. [Var. isomeriza vb. I. / < fr. isomériser].

IZOMERIZÁ vb. refl. (despre compuși chimici) a se transforma într-un izomer al său. (< fr. isomériser)

A IZOMERIZÁ pers. 3 ~eáză intranz. A se transforma într-un izomer. /<fr. isomériser


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

izomerizá (a ~) vb., ind. prez. 3 izomerizeáză

izomerizá vb., ind. prez. 3 sg. izomerizeáză

Intrare: izomerizat
izomerizat participiu
participiu (PT2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • izomerizat
  • izomerizatul
  • izomerizatu‑
  • izomeriza
  • izomerizata
plural
  • izomerizați
  • izomerizații
  • izomerizate
  • izomerizatele
genitiv-dativ singular
  • izomerizat
  • izomerizatului
  • izomerizate
  • izomerizatei
plural
  • izomerizați
  • izomerizaților
  • izomerizate
  • izomerizatelor
vocativ singular
plural
Intrare: izomeriza
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • izomeriza
  • izomerizare
  • izomerizat
  • izomerizatu‑
  • izomerizând
  • izomerizându‑
singular plural
  • izomerizea
  • izomerizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • izomerizez
(să)
  • izomerizez
  • izomerizam
  • izomerizai
  • izomerizasem
a II-a (tu)
  • izomerizezi
(să)
  • izomerizezi
  • izomerizai
  • izomerizași
  • izomerizaseși
a III-a (el, ea)
  • izomerizea
(să)
  • izomerizeze
  • izomeriza
  • izomeriză
  • izomerizase
plural I (noi)
  • izomerizăm
(să)
  • izomerizăm
  • izomerizam
  • izomerizarăm
  • izomerizaserăm
  • izomerizasem
a II-a (voi)
  • izomerizați
(să)
  • izomerizați
  • izomerizați
  • izomerizarăți
  • izomerizaserăți
  • izomerizaseți
a III-a (ei, ele)
  • izomerizea
(să)
  • izomerizeze
  • izomerizau
  • izomeriza
  • izomerizaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)