2 intrări

8 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

izidire sf [At: MDA ms / Pl: ~ri / E: izidi] (Îrg) Risipire a averilor.

izidi vtr [At: VICIU, GL. / V: izadi, izădi, izâdi[1] / Pzi: ~desc / E: bg изядам] 1-2 (Îrg; d. bunuri materiale, averi) A (se) risipi.

  1. În original, la toate variantele lipsește accentul — LauraGellner

ozâdi[1] v vz izidi

  1. Variantă neconsemnată în definiția principală — LauraGellner

izidésc v. tr. (vsl. izŭ-ĭadati, a consuma). Mold. Trans. Risipesc, consum fără folos: nu izidițĭ apa degeaba! V. refl. Mă risipesc, mă consum fără folos: unde s’a izidit atîta popușoĭ?


Dicționare etimologice

Se explică etimologiile cuvintelor sau familiilor de cuvinte.

izidí (-désc, -ít), vb. refl.1. A se strica. – 2. A muri. Bg. izjaždam „a se consuma” (DAR), cf. sl. izŭjadati (Tiktin).


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

izidíre (izâdíre), s.f. (reg.) risipă, cheltuială nebunească.

izidí (izấdí), izidésc, vb. IV (pop.) 1. (despre avere) a (se) părădui, a (se) risipi, a (se) chetui fără socoteală, a (se) mătrăși. 2. (despre oameni și dobitoace) a pieri, a se prăpădi, a muri. 3. (despre băuturi) a se strica.

Intrare: izidire
substantiv feminin (F107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • izidire
  • izidirea
plural
genitiv-dativ singular
  • izidiri
  • izidirii
plural
vocativ singular
plural
Intrare: izidi
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • izidi
  • izidire
  • izidit
  • iziditu‑
  • izidind
  • izidindu‑
singular plural
  • izidește
  • izidiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • izidesc
(să)
  • izidesc
  • izideam
  • izidii
  • izidisem
a II-a (tu)
  • izidești
(să)
  • izidești
  • izideai
  • izidiși
  • izidiseși
a III-a (el, ea)
  • izidește
(să)
  • izidească
  • izidea
  • izidi
  • izidise
plural I (noi)
  • izidim
(să)
  • izidim
  • izideam
  • izidirăm
  • izidiserăm
  • izidisem
a II-a (voi)
  • izidiți
(să)
  • izidiți
  • izideați
  • izidirăți
  • izidiserăți
  • izidiseți
a III-a (ei, ele)
  • izidesc
(să)
  • izidească
  • izideau
  • izidi
  • izidiseră
izâdi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)