2 intrări

  • inglendisi
  • eglindisi eglendisi eghilindisi egledisi eglendesi eglindi eglundisi englendisi evglendisi iglindisi inglendisi inglindisi

28 de definiții (cel mult 20 afișate)

arată toate definițiile


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

inglendisi v vz eglendisi

EGLINDISÍ, eglindisesc, vb. IV. Refl. (Înv.) A se distra, a petrece, a se amuza. – Din ngr. eglendízo.

eglendesí[1] v vz eglendisi modificată

  1. În original, greșit tipărit: eglendesiv LauraGellner

eglendisí vri [At: (a. 1784) CAT. MAN. I, 76 / V: eglun~, eng~, inglin~, (rar) ~desí, egledisí, eglindí, englin~, evg~, ing~, înglin~, înglîn~, (nob) aglin~, eghilin~ / Pzi: ~sésc / E: ngr ἐγλεντίζω] (Grî) A se distra.

englendisi v vz eglendisi[1] corectată

  1. În original, cuv. fără accent. L-am adăugat după def. formei principale — LauraGellner

EGLINDISÍ, eglindisesc, vb. IV. Refl. (Grecism înv.) A se distra, a petrece (2), a se amuza. – Din ngr. eglendízo.

EGLINDISÍ, eglindisesc, vb. IV. Refl. (Grecism învechit) A se distra, a petrece, a se amuza. S-a eglindisit la bal la curte. NEGRUZZI, S. I 240. – Variantă: englendisí (ALECSANDRI, T. 454) vb. IV.

INGLINDISI vb. (Mold.) A se amuza. Să vorbească, și să inglindisască cu dînsa. E 1779, 6r. Să-i trimată pre Bertold . . . să inglindisască cu glumile lui. B 1779, 57r: cf. PSEUDO-E. KOGĂLNICEANU. Variante: inglendisi (PSEUDO-E. KOGĂLNICEANU). Etimologie: ngr. eglendízó. Cf. vigădui, zăbovi.

eglendisì v. a petrece (vorbă ieșită din uz): cum s’a eglendisit la bal, la Curte NEGR. [Bulg. EGLENDISAM].

englendisì v. V. eglendisì: m’am englendisit de minune AL.

arată toate definițiile

Intrare: inglendisi
inglendisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
Intrare: eglindisi
  • silabație: e-glin- info
verb (V401)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • eglindisi
  • eglindisire
  • eglindisit
  • eglindisitu‑
  • eglindisind
  • eglindisindu‑
singular plural
  • eglindisește
  • eglindisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • eglindisesc
(să)
  • eglindisesc
  • eglindiseam
  • eglindisii
  • eglindisisem
a II-a (tu)
  • eglindisești
(să)
  • eglindisești
  • eglindiseai
  • eglindisiși
  • eglindisiseși
a III-a (el, ea)
  • eglindisește
(să)
  • eglindisească
  • eglindisea
  • eglindisi
  • eglindisise
plural I (noi)
  • eglindisim
(să)
  • eglindisim
  • eglindiseam
  • eglindisirăm
  • eglindisiserăm
  • eglindisisem
a II-a (voi)
  • eglindisiți
(să)
  • eglindisiți
  • eglindiseați
  • eglindisirăți
  • eglindisiserăți
  • eglindisiseți
a III-a (ei, ele)
  • eglindisesc
(să)
  • eglindisească
  • eglindiseau
  • eglindisi
  • eglindisiseră
verb (V401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • eglendisi
  • eglendisire
  • eglendisit
  • eglendisitu‑
  • eglendisind
  • eglendisindu‑
singular plural
  • eglendisește
  • eglendisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • eglendisesc
(să)
  • eglendisesc
  • eglendiseam
  • eglendisii
  • eglendisisem
a II-a (tu)
  • eglendisești
(să)
  • eglendisești
  • eglendiseai
  • eglendisiși
  • eglendisiseși
a III-a (el, ea)
  • eglendisește
(să)
  • eglendisească
  • eglendisea
  • eglendisi
  • eglendisise
plural I (noi)
  • eglendisim
(să)
  • eglendisim
  • eglendiseam
  • eglendisirăm
  • eglendisiserăm
  • eglendisisem
a II-a (voi)
  • eglendisiți
(să)
  • eglendisiți
  • eglendiseați
  • eglendisirăți
  • eglendisiserăți
  • eglendisiseți
a III-a (ei, ele)
  • eglendisesc
(să)
  • eglendisească
  • eglendiseau
  • eglendisi
  • eglendisiseră
eghilindisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
egledisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
eglendesi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
eglindi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
eglundisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
verb (V401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • englendisi
  • englendisire
  • englendisit
  • englendisitu‑
  • englendisind
  • englendisindu‑
singular plural
  • englendisește
  • englendisiți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • englendisesc
(să)
  • englendisesc
  • englendiseam
  • englendisii
  • englendisisem
a II-a (tu)
  • englendisești
(să)
  • englendisești
  • englendiseai
  • englendisiși
  • englendisiseși
a III-a (el, ea)
  • englendisește
(să)
  • englendisească
  • englendisea
  • englendisi
  • englendisise
plural I (noi)
  • englendisim
(să)
  • englendisim
  • englendiseam
  • englendisirăm
  • englendisiserăm
  • englendisisem
a II-a (voi)
  • englendisiți
(să)
  • englendisiți
  • englendiseați
  • englendisirăți
  • englendisiserăți
  • englendisiseți
a III-a (ei, ele)
  • englendisesc
(să)
  • englendisească
  • englendiseau
  • englendisi
  • englendisiseră
evglendisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
iglindisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
inglendisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
inglindisi
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

eglindisi eglendisi eghilindisi egledisi eglendesi eglindi eglundisi englendisi evglendisi iglindisi inglendisi inglindisi

etimologie: