2 intrări

7 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

FECIORÍ, fecioresc, vb. IV. Intranz. (Pop.) A-și trăi perioada de flăcău sau de fată. – De la fecior.

FECIORÍ, fecioresc, vb. IV. Intranz. (Pop.) A-și trăi perioada de flăcău sau de fată. – De la fecior.

feciori1 vi [At: MINEIUL (1776), 61 1/1 / Pzi: ~esc / E: fecioară] (Îvr; d. femei) A trăi fără să aibă relații sexuale.

feciori2 vi [At: DA / Pzi: ~resc / E: fecior] (Pop) 1 (D. băieți) A crește împreună. 2 (Rar) A-și trăi perioada de fecior (12) Si: (reg) a flăcăi.

FECIORÍ, fecioresc, vb. IV. Intranz. (Despre flăcăi și fete) A-și petrece tinerețea; (complinit prin «împreună», «laolaltă», «cu») a-și petrece tinerețea în tovărășia cuiva.

A FECIORÍ ~ésc intranz. rar 1) A fi fecior. 2) A-și petrece anii de feciorie. 3) înv. A servi în calitate de fecior într-o casă boierească. /Din fecior

2) fecĭorésc v. intr. Trăĭesc ca fecĭoară. Trăĭesc ca fecĭor, duc vĭața de flăcăŭ.


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

feciorí vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. feciorésc, 3 sg. fecioréște

Intrare: feciorire
feciorire infinitiv lung
infinitiv lung (IL107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • feciorire
  • feciorirea
plural
  • fecioriri
  • fecioririle
genitiv-dativ singular
  • fecioriri
  • fecioririi
plural
  • fecioriri
  • fecioririlor
vocativ singular
plural
Intrare: feciori
verb (V401)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • feciori
  • feciorire
  • feciorit
  • fecioritu‑
  • feciorind
  • feciorindu‑
singular plural
  • feciorește
  • fecioriți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • fecioresc
(să)
  • fecioresc
  • fecioream
  • feciorii
  • feciorisem
a II-a (tu)
  • feciorești
(să)
  • feciorești
  • fecioreai
  • fecioriși
  • fecioriseși
a III-a (el, ea)
  • feciorește
(să)
  • feciorească
  • feciorea
  • feciori
  • feciorise
plural I (noi)
  • feciorim
(să)
  • feciorim
  • fecioream
  • feciorirăm
  • fecioriserăm
  • feciorisem
a II-a (voi)
  • fecioriți
(să)
  • fecioriți
  • fecioreați
  • feciorirăți
  • fecioriserăți
  • fecioriseți
a III-a (ei, ele)
  • fecioresc
(să)
  • feciorească
  • fecioreau
  • feciori
  • fecioriseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)

feciori

  • 1. popular A-și trăi perioada de flăcău sau de fată.
    surse: DEX '09 DEX '98 DLRLC

etimologie:

  • de la fecior
    surse: DEX '98 DEX '09