2 intrări

11 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

facturat1 sns [At: MDA ms / E: factura] (Rar) Facturare.

facturat2, ~ă a [At: DA ms / Pl: ~ați, ~e / E: factura] 1 Trecut pe factură2 (2). 2 (D. o marfa) Căreia i-a fost întocmită o factură2 (1).

factura vt [At: DA ms / Pzi: ~rez / E: fr facturer] A întocmi factura2 pentru o marfă.

FACTURÁ, facturez, vb. I. Tranz. A întocmi factura2 pentru o marfă. – Din fr. facturer.

FACTURÁ, facturez, vb. I. Tranz. A întocmi factura2 pentru o marfă. – Din fr. facturer.

FACTURÁ, facturez, vb. I. Tranz. A întocmi factura pentru o marfă.

facturá vb. I. tr. A întocmi o factură pentru o marfă. ♦ A expedia, a preda o factură. • prez.ind. -ez. / <fr. facturer.

FACTURÁ vb. I. tr. A face, a întocmi factura unei mărfi. [< fr. facturer].

FACTURÁ vb. tr. a întocmi o factură. (< fr. facturer)

A FACTURÁ ~éz tranz. (mărfuri) A trece într-o factură. /<fr. facturer


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

facturá (a ~) vb., ind. prez. 3 factureáză

facturá vb., ind. prez. 1 sg. facturéz, 3 sg. și pl. factureáză

Intrare: facturat
facturat participiu
participiu (PT2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • facturat
  • facturatul
  • facturatu‑
  • factura
  • facturata
plural
  • facturați
  • facturații
  • facturate
  • facturatele
genitiv-dativ singular
  • facturat
  • facturatului
  • facturate
  • facturatei
plural
  • facturați
  • facturaților
  • facturate
  • facturatelor
vocativ singular
plural
Intrare: factura
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • factura
  • facturare
  • facturat
  • facturatu‑
  • facturând
  • facturându‑
singular plural
  • facturea
  • facturați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • facturez
(să)
  • facturez
  • facturam
  • facturai
  • facturasem
a II-a (tu)
  • facturezi
(să)
  • facturezi
  • facturai
  • facturași
  • facturaseși
a III-a (el, ea)
  • facturea
(să)
  • factureze
  • factura
  • factură
  • facturase
plural I (noi)
  • facturăm
(să)
  • facturăm
  • facturam
  • facturarăm
  • facturaserăm
  • facturasem
a II-a (voi)
  • facturați
(să)
  • facturați
  • facturați
  • facturarăți
  • facturaserăți
  • facturaseți
a III-a (ei, ele)
  • facturea
(să)
  • factureze
  • facturau
  • factura
  • facturaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)