2 intrări

3 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

etniciza vt [At: DN3 / Pzi: ~zez / E: etnic + -iza] A da un caracter etnic.

ETNICIZÁ vb. I. tr. A da un caracter etnic. [Et. incertă].


Dicționare morfologice

Se indică corespondența dintre forma de bază a unui cuvânt și flexiunile sale.

etnicizá vb., ind. prez. 3 sg. etnicizeáză

Intrare: etnicizat
etnicizat participiu
participiu (PT2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • etnicizat
  • etnicizatul
  • etnicizatu‑
  • etniciza
  • etnicizata
plural
  • etnicizați
  • etnicizații
  • etnicizate
  • etnicizatele
genitiv-dativ singular
  • etnicizat
  • etnicizatului
  • etnicizate
  • etnicizatei
plural
  • etnicizați
  • etnicizaților
  • etnicizate
  • etnicizatelor
vocativ singular
plural
etnicizare infinitiv lung
infinitiv lung (IL113)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • etnicizare
  • etnicizarea
plural
  • etnicizări
  • etnicizările
genitiv-dativ singular
  • etnicizări
  • etnicizării
plural
  • etnicizări
  • etnicizărilor
vocativ singular
plural
Intrare: etniciza
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • etniciza
  • etnicizare
  • etnicizat
  • etnicizatu‑
  • etnicizând
  • etnicizându‑
singular plural
  • etnicizea
  • etnicizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • etnicizez
(să)
  • etnicizez
  • etnicizam
  • etnicizai
  • etnicizasem
a II-a (tu)
  • etnicizezi
(să)
  • etnicizezi
  • etnicizai
  • etnicizași
  • etnicizaseși
a III-a (el, ea)
  • etnicizea
(să)
  • etnicizeze
  • etniciza
  • etniciză
  • etnicizase
plural I (noi)
  • etnicizăm
(să)
  • etnicizăm
  • etnicizam
  • etnicizarăm
  • etnicizaserăm
  • etnicizasem
a II-a (voi)
  • etnicizați
(să)
  • etnicizați
  • etnicizați
  • etnicizarăți
  • etnicizaserăți
  • etnicizaseți
a III-a (ei, ele)
  • etnicizea
(să)
  • etnicizeze
  • etnicizau
  • etniciza
  • etnicizaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)