2 intrări

9 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

cumplire sf [At: PSALT. 74/7 / Pl: ~ri / E: cumpli] (Înv) 1 Sfârșit. 2 Omorâre. 3 Potolire a foamei Si: cumplit1 (3). 4 Pieire. 5 Neîndurare. 6 Faptă cumplită. 7 Zgârcenie.

cumplíre f. (V. cumplu, cumplit). Vechĭ. Sfîrșit. Cumplicĭune.

cumpli [At: PSALT. 28/17 / E: ml compleo, *-ire cf cumplit] (Înv) 1-2 vtr A (se) omorî. 3 vt A-și potoli pofta de mâncare. 4 vr A pieri.

cúmplu, a -plí v. tr. (lat. cóm-pleo, -plére, pop. complire, a termina, adică „a pune capăt”; it. compire, vfr. complir, nfr. accomplir. V. compli- și complement, umplu). Vechĭ. Nimicesc, prăpădesc. V. refl. Mă prăpădesc. – Și co- la formele accentuate pe term.


Dicționare relaționale

Nu reprezintă definiții, ci se indică relații între cuvinte.

CUMPLÍRE s. v. asprime, barbarie, brutalitate, cap, capăt, cruzime, ferocitate, final, fine, încheiere, neîndurare, neomenie, răutate, sălbăticie, sfârșit, violență, vitregie.

cumplire s. v. ASPRIME. BARBARIE. BRUTALITATE. CAP. CAPĂT. CRUZIME. FEROCITATE. FINAL. FINE. ÎNCHEIERE. NEÎNDURARE. NEOMENIE. RĂUTATE. SĂLBĂTICIE. SFÎRȘIT. VIOLENȚĂ. VITREGIE.

CUMPLÍ vb. v. asasina, omorî, suprima, ucide.

cumpli vb. v. ASASINA. OMORÎ. SUPRIMA. UCIDE.


Dicționare etimologice

Se explică etimologiile cuvintelor sau familiilor de cuvinte.

cumplí (-lésc, -ít), vb.1. A omorî, a extermina. – 2. (Refl.) A muri, a deceda. Lat. complere, transformat în *complῑre (Pușcariu 445; Candrea-Dens., 445; REW 2101; DAR); cf. it. compiere, prov., cat. complir, fr. (ac)complir, sp. cumplir. Trecerea semantică de la „a sfîrși” la „a omorî” pare firească. Este cuvînt înv. (sec. XV) cu ambele sensuri. – Der. cumplit, adj. (înv., complet, întreg, desăvîrșit; teribil, excesiv; crud, atroce, îngrozitor); cumplit, s. n. (înv., totalitate, integritate; margine, limită); cumpliciune, s. f. (înv., cruzime); cumplitate, s. f. (înv., avariție); cumplitură, s. f. (înv., deces).

Intrare: cumplire
substantiv feminin (F107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • cumplire
  • cumplirea
plural
  • cumpliri
  • cumplirile
genitiv-dativ singular
  • cumpliri
  • cumplirii
plural
  • cumpliri
  • cumplirilor
vocativ singular
plural
Intrare: cumpli
verb (VT401)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • cumpli
  • cumplire
  • cumplit
  • cumplitu‑
  • cumplind
  • cumplindu‑
singular plural
  • cumplește
  • cumpliți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • cumplesc
(să)
  • cumplesc
  • cumpleam
  • cumplii
  • cumplisem
a II-a (tu)
  • cumplești
(să)
  • cumplești
  • cumpleai
  • cumpliși
  • cumpliseși
a III-a (el, ea)
  • cumplește
(să)
  • cumplească
  • cumplea
  • cumpli
  • cumplise
plural I (noi)
  • cumplim
(să)
  • cumplim
  • cumpleam
  • cumplirăm
  • cumpliserăm
  • cumplisem
a II-a (voi)
  • cumpliți
(să)
  • cumpliți
  • cumpleați
  • cumplirăți
  • cumpliserăți
  • cumpliseți
a III-a (ei, ele)
  • cumplesc
(să)
  • cumplească
  • cumpleau
  • cumpli
  • cumpliseră
verb (VT338.1)
Surse flexiune: DMLR, Scriban
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • cumpli
  • cumplire
  • cumplit
  • cumplitu‑
  • cumplind
  • cumplindu‑
singular plural
  • cumple
  • cumpliți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • cumplu
(să)
  • cumplu
  • cumpleam
  • cumplii
  • cumplisem
a II-a (tu)
  • cumpli
(să)
  • cumpli
  • cumpleai
  • cumpliși
  • cumpliseși
a III-a (el, ea)
  • cumple
(să)
  • cumplă
  • cumple
  • cumplea
  • cumpli
  • cumplise
plural I (noi)
  • cumplim
(să)
  • cumplim
  • cumpleam
  • cumplirăm
  • cumpliserăm
  • cumplisem
a II-a (voi)
  • cumpliți
(să)
  • cumpliți
  • cumpleați
  • cumplirăți
  • cumpliserăți
  • cumpliseți
a III-a (ei, ele)
  • cumplu
  • cumple
(să)
  • cumplă
  • cumple
  • cumpleau
  • cumpli
  • cumpliseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)