2 intrări

3 definiții

convertibilizá vb., ind. prez. 3 sg. și pl. convertibilizeáză

CONVERTIBILIZÁ vb. tr. (despre însemne bănești) a face convertibil. (< convertibil + -iza)


Definiții din dicționare neoficiale

Deoarece nu sunt editate de lexicografi, aceste definiții pot conține erori, deci e preferabilă consultarea altor dicționare în paralel.

CONVERTIBILIZÁT, -Ă, convertibilizați, -te, adj. v. CONVERTIBILIZA. – [MDN]

Intrare: convertibilizat
convertibilizat adjectiv
adjectiv (A2)
masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • convertibilizat
  • convertibilizatul
  • convertibilizatu‑
  • convertibiliza
  • convertibilizata
plural
  • convertibilizați
  • convertibilizații
  • convertibilizate
  • convertibilizatele
genitiv-dativ singular
  • convertibilizat
  • convertibilizatului
  • convertibilizate
  • convertibilizatei
plural
  • convertibilizați
  • convertibilizaților
  • convertibilizate
  • convertibilizatelor
vocativ singular
plural
Intrare: convertibiliza
convertibiliza verb grupa I conjugarea a II-a
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • convertibiliza
  • convertibilizare
  • convertibilizat
  • convertibilizând
singular plural
  • convertibilizea
  • convertibilizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • convertibilizez
(să)
  • convertibilizez
  • convertibilizam
  • convertibilizai
  • convertibilizasem
a II-a (tu)
  • convertibilizezi
(să)
  • convertibilizezi
  • convertibilizai
  • convertibilizași
  • convertibilizaseși
a III-a (el, ea)
  • convertibilizea
(să)
  • convertibilizeze
  • convertibiliza
  • convertibiliză
  • convertibilizase
plural I (noi)
  • convertibilizăm
(să)
  • convertibilizăm
  • convertibilizam
  • convertibilizarăm
  • convertibilizaserăm
  • convertibilizasem
a II-a (voi)
  • convertibilizați
(să)
  • convertibilizați
  • convertibilizați
  • convertibilizarăți
  • convertibilizaserăți
  • convertibilizaseți
a III-a (ei, ele)
  • convertibilizea
(să)
  • convertibilizeze
  • convertibilizau
  • convertibiliza
  • convertibilizaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)