2 intrări

15 definiții

adjectivizáre sf [At: DEX2/ PI: -zări / E: adjectiviza] (Grm) Adjectivare.

ADJECTIVIZÁRE, adjectivizări, s. f. Faptul de a (se) adjectiviza; adjectivare. – V. adjectiviza.

ADJECTIVIZÁRE, adjectivizări, s. f. Adjectivare. – V. adjectiviza.

adjectivizáre s. f., g.-d. art. adjectivizắrii; pl. adjectivizắri

adjectivizáre s. f., g.-d. art. adjectivizării

ADJECTIVIZÁRE s. v. adjectivare.

adjectivizá vtr [At: DEX2 / Pzi: -zez / E: adjectiv + -iza] (Grm) 1-2 A (se) adjectiva (1-2).

ADJECTIVIZÁ, adjectivizez, vb. I. Refl. și tranz. (Gram.) A (se) transforma în adjectiv; a (se) adjectiva. – Adjectiv + suf. -iza.

ADJECTIVIZÁ, adjectivizez, vb. I. Refl. și tranz. (Gram.) A (se) adjectiva. – Adjectiv + suf. -iza.

ADJECTIVIZÁ, adjectivizez, vb. I. Refl. și tranz. (Gram.) A (se) adjectiva. – Adjectiv + suf. -iza.- adjectivizáre s. f.; adjectivizát, -ă adj.

adjectivizá (a ~) vb., ind. prez. 3 adjectivizeáză

adjectivizá vb., ind. prez. 1 sg. adjectivizéz, 3 sg. și pl. adjectivizeáză

ADJECTIVIZÁ vb. v. adjectiva.

ADJECTIVIZÁ vb. tr., refl. a (se) adjectiva. (< fr. adjectiviser)


Definiții din dicționare specializate

Aceste definiții pot explica numai anumite înțelesuri ale cuvintelor.

ADJECTIVIZÁRE s. f. (< adjectivizá < adjectiv + suf. -iza): v. adjectiváre.

Intrare: adjectivizare
adjectivizare substantiv feminin
substantiv feminin (F113)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular adjectivizare adjectivizarea
plural adjectivizări adjectivizările
genitiv-dativ singular adjectivizări adjectivizării
plural adjectivizări adjectivizărilor
vocativ singular
plural
Intrare: adjectiviza
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) adjectiviza adjectivizare adjectivizat adjectivizând singular plural
adjectivizea adjectivizați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) adjectivizez (să) adjectivizez adjectivizam adjectivizai adjectivizasem
a II-a (tu) adjectivizezi (să) adjectivizezi adjectivizai adjectivizași adjectivizaseși
a III-a (el, ea) adjectivizea (să) adjectivizeze adjectiviza adjectiviză adjectivizase
plural I (noi) adjectivizăm (să) adjectivizăm adjectivizam adjectivizarăm adjectivizaserăm, adjectivizasem*
a II-a (voi) adjectivizați (să) adjectivizați adjectivizați adjectivizarăți adjectivizaserăți, adjectivizaseți*
a III-a (ei, ele) adjectivizea (să) adjectivizeze adjectivizau adjectiviza adjectivizaseră
* Formă nerecomandată sau greșită – (arată)