2 intrări

13 definiții

ADJECTIVÁT, -Ă, adjectivați, -te, adj. (Rar) Adjectivizat. – V. adjectiva.

ADJECTIVÁT, -Ă, adjectivați, -te, adj. Transformat în adjectiv; adjectivizat. – V. adjectiva.

adjectivát, ~ă a [At: DEX2/ PI: -ați, -e / E: adjectiva] (Grm) Transformat în adjectiv (1) Si: adjectivizat.

ADJECTIVÁ, adjectivez, vb. I. Refl. și tranz. (Gram.; rar) A (se) adjectiviza. – Din adjectiv.

ADJECTIVÁ, adjectivez, vb. I. Refl. și tranz. (Gram.) A (se) transforma în adjectiv; a (se) adjectiviza. – Din adjectiv.

ADJECTIVÁ, adjectivez, vb. I. Refl. și tranz. (Gram.) A (se) transforma în adjectiv; a (se) adjectiviza. – Din adjectiv.ajectiváre s. f.; adjectivát, -ă adj.

adjectivá (a ~) (rar) vb., ind. prez. 3 adjectiveáză

adjectivá vb., ind. prez. 1 sg. adjectivéz, 3 sg. și pl. adjectiveáză

adjectivá vtr [At: DEX2/ Pzi: -vez / E: adjectiv] (Grm) 1-2 A (se) transforma în adjectiv (1) Si: a (se) adjectiviza (1-2).

ADJECTIVÁ vb. (GRAM.) a (se) adjectiviza.

ADJECTIVÁ vb. tr., refl. a (se) transforma, prin conversiune, în adjectiv; a (se) adjectiviza. (< fr. adjectiver)

A SE ADJECTIVÁ se ~eáză intranz. A transforma în adjectiv. /Din adjectiv

A ADJECTIVÁ ~éz tranz. A face să se adjectiveze. /Din adjectiv

Intrare: adjectivat
adjectivat
adjectiv (A2) masculin feminin
nearticulat articulat nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular adjectivat adjectivatul adjectiva adjectivata
plural adjectivați adjectivații adjectivate adjectivatele
genitiv-dativ singular adjectivat adjectivatului adjectivate adjectivatei
plural adjectivați adjectivaților adjectivate adjectivatelor
vocativ singular
plural
Intrare: adjectiva
verb (VT201)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) adjectiva adjectivare adjectivat adjectivând singular plural
adjectivea adjectivați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) adjectivez (să) adjectivez adjectivam adjectivai adjectivasem
a II-a (tu) adjectivezi (să) adjectivezi adjectivai adjectivași adjectivaseși
a III-a (el, ea) adjectivea (să) adjectiveze adjectiva adjectivă adjectivase
plural I (noi) adjectivăm (să) adjectivăm adjectivam adjectivarăm adjectivaserăm, adjectivasem*
a II-a (voi) adjectivați (să) adjectivați adjectivați adjectivarăți adjectivaserăți, adjectivaseți*
a III-a (ei, ele) adjectivea (să) adjectiveze adjectivau adjectiva adjectivaseră
* Formă nerecomandată sau greșită – (arată)