2 intrări

3 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

înmăguri vr [At: I. CR. II, 293 / Pzi: ~resc / E: în- + măgură] (Reg) A se întuneca.

ÎNMĂGURÍ, înmăguresc, vb. IV. Refl. (Reg.) A se întrista, a se întuneca. – Din în- + măgură „negură, ceață”.


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

înmăgurí vb. IV refl. (reg., înv.) a se întuneca.

Intrare: înmăgurire
înmăgurire infinitiv lung
infinitiv lung (IL107)
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • înmăgurire
  • ‑nmăgurire
  • înmăgurirea
  • ‑nmăgurirea
plural
  • înmăguriri
  • ‑nmăguriri
  • înmăguririle
  • ‑nmăguririle
genitiv-dativ singular
  • înmăguriri
  • ‑nmăguriri
  • înmăguririi
  • ‑nmăguririi
plural
  • înmăguriri
  • ‑nmăguriri
  • înmăguririlor
  • ‑nmăguririlor
vocativ singular
plural
Intrare: înmăguri
verb (V401)
Surse flexiune: DLRM
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • înmăguri
  • ‑nmăguri
  • înmăgurire
  • ‑nmăgurire
  • înmăgurit
  • ‑nmăgurit
  • înmăguritu‑
  • ‑nmăguritu‑
  • înmăgurind
  • ‑nmăgurind
  • înmăgurindu‑
  • ‑nmăgurindu‑
singular plural
  • înmăgurește
  • ‑nmăgurește
  • înmăguriți
  • ‑nmăguriți
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • înmăguresc
  • ‑nmăguresc
(să)
  • înmăguresc
  • ‑nmăguresc
  • înmăguream
  • ‑nmăguream
  • înmăgurii
  • ‑nmăgurii
  • înmăgurisem
  • ‑nmăgurisem
a II-a (tu)
  • înmăgurești
  • ‑nmăgurești
(să)
  • înmăgurești
  • ‑nmăgurești
  • înmăgureai
  • ‑nmăgureai
  • înmăguriși
  • ‑nmăguriși
  • înmăguriseși
  • ‑nmăguriseși
a III-a (el, ea)
  • înmăgurește
  • ‑nmăgurește
(să)
  • înmăgurească
  • ‑nmăgurească
  • înmăgurea
  • ‑nmăgurea
  • înmăguri
  • ‑nmăguri
  • înmăgurise
  • ‑nmăgurise
plural I (noi)
  • înmăgurim
  • ‑nmăgurim
(să)
  • înmăgurim
  • ‑nmăgurim
  • înmăguream
  • ‑nmăguream
  • înmăgurirăm
  • ‑nmăgurirăm
  • înmăguriserăm
  • ‑nmăguriserăm
  • înmăgurisem
  • ‑nmăgurisem
a II-a (voi)
  • înmăguriți
  • ‑nmăguriți
(să)
  • înmăguriți
  • ‑nmăguriți
  • înmăgureați
  • ‑nmăgureați
  • înmăgurirăți
  • ‑nmăgurirăți
  • înmăguriserăți
  • ‑nmăguriserăți
  • înmăguriseți
  • ‑nmăguriseți
a III-a (ei, ele)
  • înmăguresc
  • ‑nmăguresc
(să)
  • înmăgurească
  • ‑nmăgurească
  • înmăgureau
  • ‑nmăgureau
  • înmăguri
  • ‑nmăguri
  • înmăguriseră
  • ‑nmăguriseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)