2 intrări

4 definiții


Dicționare explicative

Explică cele mai întâlnite sensuri ale cuvintelor.

înfelia vt [At: MURNU, I. 179 / P: ~li-a / V: in~ / Pzi: ~iez / E: în + felie] (Rar) A tăia în felii.

ÎNFELIÁ, înfeliez, vb. I. Tranz. (Rar) A tăia în felii. – Din în- + felii (pl. lui felie).


Dicționare specializate

Aceste definiții explică de obicei numai înțelesuri specializate ale cuvintelor.

înfeliá, înfelíi, vb. I (înv.) a tăia felii.

Intrare: înfelia (1 -liez)
înfelia (1 -liez) verb grupa I conjugarea a II-a
verb (VT211)
Surse flexiune: DOR
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • înfelia
  • ‑nfelia
  • înfeliere
  • ‑nfeliere
  • înfeliat
  • ‑nfeliat
  • înfeliatu‑
  • ‑nfeliatu‑
  • înfeliind
  • ‑nfeliind
  • înfeliindu‑
  • ‑nfeliindu‑
singular plural
  • înfelia
  • ‑nfelia
  • înfeliați
  • ‑nfeliați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • înfeliez
  • ‑nfeliez
(să)
  • înfeliez
  • ‑nfeliez
  • înfeliam
  • ‑nfeliam
  • înfeliai
  • ‑nfeliai
  • înfeliasem
  • ‑nfeliasem
a II-a (tu)
  • înfeliezi
  • ‑nfeliezi
(să)
  • înfeliezi
  • ‑nfeliezi
  • înfeliai
  • ‑nfeliai
  • înfeliași
  • ‑nfeliași
  • înfeliaseși
  • ‑nfeliaseși
a III-a (el, ea)
  • înfelia
  • ‑nfelia
(să)
  • înfelieze
  • ‑nfelieze
  • înfelia
  • ‑nfelia
  • înfelie
  • ‑nfelie
  • înfeliase
  • ‑nfeliase
plural I (noi)
  • înfeliem
  • ‑nfeliem
(să)
  • înfeliem
  • ‑nfeliem
  • înfeliam
  • ‑nfeliam
  • înfeliarăm
  • ‑nfeliarăm
  • înfeliaserăm
  • ‑nfeliaserăm
  • înfeliasem
  • ‑nfeliasem
a II-a (voi)
  • înfeliați
  • ‑nfeliați
(să)
  • înfeliați
  • ‑nfeliați
  • înfeliați
  • ‑nfeliați
  • înfeliarăți
  • ‑nfeliarăți
  • înfeliaserăți
  • ‑nfeliaserăți
  • înfeliaseți
  • ‑nfeliaseți
a III-a (ei, ele)
  • înfelia
  • ‑nfelia
(să)
  • înfelieze
  • ‑nfelieze
  • înfeliau
  • ‑nfeliau
  • înfelia
  • ‑nfelia
  • înfeliaseră
  • ‑nfeliaseră
infelia
Nu există informații despre paradigma acestui cuvânt.
Intrare: înfelia (1 -lii)
înfelia (1 -lii) verb grupa I conjugarea I
verb (VT102)
infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a)
  • înfelia
  • ‑nfelia
  • înfeliere
  • ‑nfeliere
  • înfeliat
  • ‑nfeliat
  • înfeliatu‑
  • ‑nfeliatu‑
  • înfeliind
  • ‑nfeliind
  • înfeliindu‑
  • ‑nfeliindu‑
singular plural
  • înfelie
  • ‑nfelie
  • înfeliați
  • ‑nfeliați
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu)
  • înfelii
  • ‑nfelii
(să)
  • înfelii
  • ‑nfelii
  • înfeliam
  • ‑nfeliam
  • înfeliai
  • ‑nfeliai
  • înfeliasem
  • ‑nfeliasem
a II-a (tu)
  • înfelii
  • ‑nfelii
(să)
  • înfelii
  • ‑nfelii
  • înfeliai
  • ‑nfeliai
  • înfeliași
  • ‑nfeliași
  • înfeliaseși
  • ‑nfeliaseși
a III-a (el, ea)
  • înfelie
  • ‑nfelie
(să)
  • înfelie
  • ‑nfelie
  • înfelia
  • ‑nfelia
  • înfelie
  • ‑nfelie
  • înfeliase
  • ‑nfeliase
plural I (noi)
  • înfeliem
  • ‑nfeliem
(să)
  • înfeliem
  • ‑nfeliem
  • înfeliam
  • ‑nfeliam
  • înfeliarăm
  • ‑nfeliarăm
  • înfeliaserăm
  • ‑nfeliaserăm
  • înfeliasem
  • ‑nfeliasem
a II-a (voi)
  • înfeliați
  • ‑nfeliați
(să)
  • înfeliați
  • ‑nfeliați
  • înfeliați
  • ‑nfeliați
  • înfeliarăți
  • ‑nfeliarăți
  • înfeliaserăți
  • ‑nfeliaserăți
  • înfeliaseți
  • ‑nfeliaseți
a III-a (ei, ele)
  • înfelie
  • ‑nfelie
(să)
  • înfelie
  • ‑nfelie
  • înfeliau
  • ‑nfeliau
  • înfelia
  • ‑nfelia
  • înfeliaseră
  • ‑nfeliaseră
* formă nerecomandată sau greșită – (arată)
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)